Μεγάλη νίκη παρά τις απουσίες

EYNIKOΣ ΓΑΣ – ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ : 52-53

Μεγάλη νίκη απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, σε ένα από τα καλύτερα γήπεδα της Αττικής πλην όμως παγωμένο.

Ξεκινήσαμε δυνατά το παιχνίδι και δείξαμε ότι είμαστε αποφασισμένοι να κυνηγήσουμε με όλες μας τις δυνάμεις τη νίκη. Αποτέλεσμα 1ου δεκαλέπτου 12-18. Ίδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ελένχαμε πλήρως το παιχνίδι με αποτέλεσμα ημιχρόνου 31-33. Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα άλλαξε. Η ομάδα του Εύνικου παρουσιάστηκε πιο δυνατή κάτω από τα δύο καλάθια και σε συνδυασμό με την πίεση που προσπάθησε να παίξει σε όλο το γήπεδο κατάφερε να κάνει ένα σερί 12-4 διαμορφώνοντας το σκορ σε 43-37. Χαρακτηριστικό της αδράνειάς μας κυρίως στην άμυνα είναι ότι το πρώτο φάουλ σε αυτό το δεκάλεπτο το κάναμε 55΄΄ πριν τη λήξη του. Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε βρίσκοντας την ομάδα μας πίσω στο σκορ 3 πόντους (43-40) αλλά ταυτόχρονα αποφασισμένους να τα δώσουμε όλα για τη νίκη. Τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη το παιχνίδι ήρθε στα ίσα (50-50). Ακολούθησε ένα μεγάλο τρίποντο από την ομάδα μας (50-53) και ένα αντιαθλητικό φάουλ υπέρ του Εύνικου (52-53). Στην τελευταία φάση του παιχνιδιού παίξαμε πολύ καλή άμυνα κρατώντας το προβάδισμα μέχρι το τέλος.

Συγχαρητήρια σε όλους για τη μεγάλη νίκη!!!