Επεισοδιακή νίκη με πολλαπλά οφέλη

ΕΣΤΙΑ – ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ : 40-53 παρ (κ.α. 37-37)

Νίκη πολύ μεγάλης σημασίας πραγματοποίησε η ομάδα μας σήμερα σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση.

Ξεκινήσαμε τον αγώνα πολύ δυνατά και στο 5ο λεπτό το σκορ είναι 2-12. Εκεί άρχισε το παιχνίδι να γίνεται πολύ σκληρό. Έπεσε πολύ "ξύλο" με την ανοχή των διαιτητών με αποτέλεσμα να βγούμε από το ρυθμό μας. Σε συνδυασμό με το αγχος της σπουδαιότητας του αγώνα έκανε την ομάδα πολύ νευρική και άστοχη. Στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου η Εστία μέσα σε 3΄ έκανε ένα σερί 7-0 μετατρέποντας το σκορ από 10-16 σε 17-16. Από εκεί και πέρα οι ομάδες πήγαιναν σχεδόν πόντο πόντο μέχρι το τέλος του παιχνιδιού. 6΄΄ πριν το τέλος και ενώ το σκορ είναι 36-37 σφυρίζεται τραβηγμένο φάουλ. Μπαίνει η πρώτη βολή, άστοχη η δεύτερη και στο ριμπάουντ σφυρίζεται τζάμπολ και το βελάκι δείχνει Εστία στα 4,8΄΄. Παράταση της αγωνίας μέχρι το τελικό σφύριγμα της κανονικής περιόδου. Στην παράταση η ομάδα παρουσιάστηκε αποφασισμένη να κερδίσει και μετά τα πρώτα 2 εύστοχα σουτ η ομάδα απελευθερώθηκε και έδειξε την ανωτερότητά της δημιουργώντας ένα επιμέρους σκορ 3-16.

Η νίκη αυτή αλλάζει την ψυχολογία της ομάδας που παίρνει μεγάλη βαθμολογική ανάσα στο κυνήγι της παραμονής.

Συγχαρητήρια στον προπονητή και τις παίκτριες!!!