5η νίκη στη σειρά

ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ – ΛΑΓΟΝΗΣΙ :62-54

Η ομάδα μας πραγματοποίησε την 5η συνεχόμενη νίκη της στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου.

Ξεκινήσαμε πολύ καλά το παιχνίδι παίζοντας υποδειγματική άμυνα και πολύ μυαλωμένες επιθέσεις. Η ομάδα είχε ρυθμό, έβγαλε ενέργεια απέναντι σε μια ομάδα που φαινόταν να μην πατάει καλά στο γήπεδο. Αποτέλεσμα 1ου δεκαλέπτου 24-4. Από εκεί και πέρα επηρεασμένοι από τη μεγάλη διαφορά, χαλαρώσαμε λίγο και σε συνδυασμό με την καλύτερη εικόνα που παρουσίασε το Λαγονήσι το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 31-19. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό αλλά φαινόταν ότι το διαχειριζόμασταν αρκετά καλά με την διαφορά να μην πέφτει κάτω από τους 10 πόντους. Όλα αυτά μέχρι το 35΄. Από εκείνο το σημείο η πίεση της αντίπαλης ομάδας ήταν ασφυκτική, στα όρια του φάουλ συνεχώς, και αντί εμείς να προσπαθήσουμε να ηρεμήσουμε το παιχνίδι, χάσαμε τη συγκέντρωσή μας κάνοντας βεβιασμένες ατομικές προσπάθειες στην επίθεση, με αποτέλεσμα 2΄ πριν τη λήξη το σκορ να διαμορφωθεί σε 56-54. Εκεί αποδειχτήκαμε ψύχραιμοι και εύστοχοι κυρίως στις βολές και κάπως έτσι καταφέραμε να συνεχίσουμε το νικηφόρο σερί.