Πολύ καλή προσπάθεια

ΑΕΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ : 54-52

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η ομάδα μας παρ' όλο που εμφανίστηκε στο γήπεδο με πολλές απουσίες λόγω τραυματισμών. Ξεκινήσαμε το παιχνίδι με 7 ετοιμοπόλεμες αθλήτριες και όλοι μας είχαν καταδικασμένους να χάσουμε εύκολα. Μπήκαμε πολύ δυνατά και έξυπνα στο πρώτο δεκάλεπτο με πολλά κοψίματα μέσα στη ρακέτα με πάθος και μεγάλη προσπάθεια στην άμυνα κλείνοντας με σκορ 12-12. στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Περιστερίου έπαιρνε μια διαφορά (μέχρι 14 πόντους) και η ομάδα μας μείωνε μέχρι τους 8 πόντους. Στο τέταρτο δεκάλεπτο παρά την κούραση κάναμε υπερπροσπάθεια και πλησιάσαμε στους 4 πόντους 3,5΄ λεπτά πριν το τέλος. Συνεχίσαμε αντέχοντας στην πίεση που επιχειρούσαν οι αντίπαλοι φτάνοντας τελικά το παιχνίδι στον πόντο (53-52) 10΄΄ πριν το τέλος. Ένα φάουλ που σφυρίχτηκε καθυστερημένα και μια εύστοχη βολή της ομάδας της ΑΕΚ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Αξίζει να σημειωθεί το εξαιρετικό κοουτσάρισμα από τον πάγκο χτυπώντας τις αντιπάλους στα αδύνατά τους σημεία από τη μια κι από την άλλη το συνεχές "ροτέισον" έτσι ώστε να αντέξουμε μέχρι το τέλος.

Δεκάλεπτα: 12-12, 34-20, 41-31, 54-52.

ΑΕΚ Π. (Κόμης, Νάος): Τζίβα 5, Παπαδοπούλου 12 (2), Κοντοέ, Νάου 5 (1), Εμμανουήλ, Γαβαλά 10 (1), Βελιώτη, Μανιατά, Τσέρου, Σελίμη 13, Καρλαύτη, Κατσιμάρδου 9.

ΦΟΤ (Καλόσακας): Φιλιππάκη, Χαϊνά 9, Χριστοδούλου, Μπαβιόλη, Παπαντώνη, Καμπούρη, Θεοδωράτου 14, Βελέντζα 6, Τσουλούφη, Κανέλλου 23 (1)