ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ – ΓΣ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ Β : ΑΝΑΒΟΛΗ (ΕΦΗΒΟΙ)

Το παιγνίδι αναβλήθηκε λόγω μη προσέλευσης του διαιτητή !!!

19/12/2015

ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ – ΠΑΠΑΓΟΥ : 22-47 (ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ)

18/12/2015

ΓΣ ΑΡΙΩΝΦΟ ΤΟΥΦΑΣ : 49-78 (ΑΝΤΡΕΣ)

Σημαντική νίκη για την ομάδα μας που σε συνδυασμό με την ήττα της ομάδας του Οιωνού μας φέρνει στο φινάλε του πρώτου γύρου μόνους πρώτους στη βαθμολογία.

Στο σημερινό παιγνίδι επιβάλαμε το ρυθμό μας από το πρώτο δεκάλεπτο και χωρίς οι αντίπαλοί μας να μπορούν να ακολουθήσουν και έτσι ήρθε φυσιολογικά το αποτέλεσμα.

Η διακοπή του πρωταθλήματος κρύβει πολλές παγίδες ελέω γιορτών και πρέπει να τη χειριστούμε σωστά ώστε ξεκινώντας ο 2ος γύρους να συνεχίσουμε από κει που σταματήσαμε.

Συγχαρητήρια και καλές γιορτές σε όλους !

13/12/2015

ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ – ΑΚΟ ΑΡΗΣ ΧΟΛΑΡΓΟΥ : 46-37 (ΓΥΝΑΙΚΕΣ)

Πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα μας απέναντι σε μια καλή ομάδα όπως είναι ο Χολαργός. Μέχρι τα μέσα του 3ου δεκαλέπτου οι ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο. Από κει και μετά κατά διαστήματα παίξαμε πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο και σε συνδυασμό με άμυνα ζώνης αναγκάσαμε τον αντίπαλο να υποπέσει σε λάθη και μένοντας σοβαροί μέχρι το τέλος η νίκη ήρθε φυσιολογικά.

Την περίοδο αυτή χρειάζεται πολύ προσοχή με δεδομένο ότι το επόμενο παιγνίδι είναι ακριβώς σε ένα μήνα 13/1/2016. Πρέπει να διαχειριστούμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την αγωνιστική απραξία και να προετοιμαστούμε κατάλληλα για το δεύτερο μισό του πρωταθλήματος.

Συγχαρητήρια στον προπονητή και σε όλα τα κορίτσια για τη σημερινή εμφάνιση!!!

ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑΦΟ ΤΟΥΦΑΣ : 57-40 (ΕΦΗΒΙΚΟ)

ΑΟ ΚΡΟΝΟΣ ΓΕΡΑΚΑΦΟ ΤΟΥΦΑΣ : 63-21 (ΠΑΙΔΙΚΟ)

11/12/2015

ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ – ΑΟ ΖΕΥΣ ΕΡΥΘΡΟΥ : 75-50 (ΑΝΤΡΕΣ)

Άλλη μια νίκη για την ομάδα μας απέναντι σε μια ομάδα μικρότερης δυναμικότητας που παρ' όλες τις φιλότιμες προσπάθειές της δεν μπορούσε σε κανένα σημείο του παιγνιδιού να ακολουθήσει στο σκορ. Το δύσκολο σε αυτά τα παιγνίδια είναι να βρουν οι παίκτες κίνητρο να παίξουν σύμφωνα με τις δυνατότητές τους. Το θετικό σήμερα είναι ότι ο προπονητής έδωσε αρκετό χρόνο συμμετοχής σε όλα τα παιδιά και αυτά με τη σειρά τους έδειξαν ότι μπορούν να προσφέρουν στη συνέχεια.

ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥΦΟ ΤΟΥΦΑΣ : 40-42 (ΓΥΝΑΙΚΕΣ)

Πολύ δύσκολη νίκη αλλά ταυτόχρονα και πάρα πολύ σημαντική απέναντι σε μια πολύ σκληρή ομάδα, που με την ανοχή των διαιτητών έπαιξε και στα 40' στα όρια του αντιαθλητικού, σε ένα πολύ κακό ποιοτικά παιγνίδι. Από την αρχή έπεφτε πολύ "ξύλο" με αποτέλεσμα να εκνευριστούμε, να μην μπορούμε να βρούμε με τίποτα ρυθμό, χωρίς καθαρό μυαλό, με σκοτωμένα σουτ, χαμένα λέι απ, χαμένες βολές, διαμαρτυρίες στους διαιτητές και έτσι φτάσαμε 5' και 50'' πριν το τέλος και το σκορ να είναι 31-20 υπέρ της ομάδας του Παπάγου. Σε εκείνο το σημείο παίρνουμε τάιμ άουτ και αποφασίζουμε να πιέσουμε σε όλο το γήπεδο με παγίδες σε έναν εξαντλητικό ρυθμό που δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τα κορίτσια του Παπάγου με αποτέλεσμα σε 1,5 λεπτό η διαφορά από 11 πόντους να πέσει στους 3. Εκεί το παιγνίδι απέκτησε μια άγρια ομορφιά πηγαίνοντας πόντο – πόντο, βολή τη βολή μέχρι να αποκατασταθεί η ισσοροπία στο τέλος: 40-42 .

Μια νίκη που απέδειξε ότι όλες οι ομάδες μπορούν να σου κάνουν τη ζημιά αν παρασυρθείς στο ρυθμό τους από τη μια και από την άλλη ότι η ομάδα έχει αποκτήσει το "μέταλλο" να μπορεί έστω και στο τέλος να ανατρέπει ένα τόσο κλειστό και σκληρό παιγνίδι αλλάζοντας τα πάντα, κόντρα σε όλες τις προβλέψεις εκείνη την ώρα.

Συγχαρητήρια στον προπονητή και σε όλα τα κορίτσια για την προσπάθειά τους και δίνουμε ραντεβού την Κυριακή 13/12 στις 21:45' για το δύσκολο παιγνίδι με την ομάδα του Χολαργού.

6/12/2015

ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ – ΒΡΙΛΗΣΣΙΑΚΟΣ ΑΟ : 45-41 (ΠΑΙΔΙΚΟ)

5/12/2015

ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ – ΑΟ ΠΕΡΙΣΣΟΣ : 69-10 (ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ)

4/12/2015

ΑΟ ΔΑΦΝΗΣΦΟ ΤΟΥΦΑΣ : 56-58 (ΑΝΤΡΕΣ)

Πολύ σπουδαία νίκη για την ομάδα μας σε μια αφιλόξενη έδρα. Ξεκινήσαμε το παιγνίδι περισσότερο αγχωμένοι από όσο θα περίμενε κανείς με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να είναι πολύ μέτριο ποιοτικά με πολλά λάθη και για τις δύο ομάδες. Στο τρίτο δεκάλεπτο μπήκαμε πιο αποφασιστικά και σε συνδυασμό με μια άμυνα ζώνης που επιστρατεύσαμε σε διάφορα σημεία του παιγνιδιού, μπήκαμε στο τέταρτο δεκάλεπτο με μια διαφορά 7 πόντων που την κάναμε 12, 4:30΄ πριν τη λήξη, 42-54. Εκεί παρασυρθήκαμε, κάναμε πολλά λάθη και παρασυρθήκαμε στο ρυθμό των αντιπάλων που με 2-3 εύστοχα σουτ άρχισαν να πιστεύουν στην ανατροπή. Σε αυτό το σημείο η εξέδρα πήρε φωτιά δημιουργώντας μια "φανταστική" ατμόσφαιρα για τους γηπεδούχους παρασύροντας και τους διαιτητές στο ρυθμό τους. Έτσι φτάσαμε σε ένα σερί 14-0 με το σκορ τελικά να διαμορφώνεται σε 56-55, 8'' πριν το τέλος και την μπάλα δικιά μας. Στην τελευταία επίθεση πετύχαμε 3ποντο 1'' πριν τη λήξη διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα σε 56-58 επιβάλλοντας μια δυνατή σιωπή στο γήπεδο.

Η νίκη αυτή εκτος από τη βαθμολογική σημασία (μας διατηρεί στην 1η θέση σε ισοβαθμία με τον Οιωνό) προσφέρει πολλά περισσότερα στην ομάδα μας στον ψυχολογικό τομέα. Από τέτοιες νίκες οι ομάδες φτιάχνουν χαρακτήρα, αφήνοντας πίσω τις τελευταίες όχι και τόσο καλές εμφανίσεις.

Συγχαρητήρια στον προπονητή και σε όλα τα παιδιά για τη σημερινή νίκη!

2/12/2015

ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ – ΓΣ ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ : 59-46 (ΓΥΝΑΙΚΕΣ)

Πολύ καλή εμφάνιση από την ομάδα μας που δείχνει ότι παιγνίδι με παιγνίδι η ομάδα βρίσκει τα πατήματά της και αρχίζει να παρουσιάζει μέρος των δυνατοτήτων της. Στο σημερινό παιγνίδι αντιμετωπίσαμε όλα τα συστήματα της αντίπαλης ομάδας με επιτυχία και αν είμασταν λίγο πιο προσεκτικοί στην τελική προσπάθεια η διαφορά θα είχε πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις.

Συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια για την σημερινή τους προσπάθεια!