Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η κοπή της πίτας του Συλλόγου μας. Στην εκδήλωσή μας παρευρέθηκαν ο Δήμαρχος Χαλανδρίου κ. Σίμος Ρούσσος και οι Αντιδήμαρχοι Οικονομικών κ. Χριστούλη Ελένη και Περιβάλλοντος κ. Δημήτρης Χριστουλάκης. Κληρώθηκαν δώρα για τους αθλητές των τμημάτων μας και στη συνέχεια ακολούθησε παράσταση καραγκιόζη για τους μικρούς μας φίλους.

30/1/2016

ΤΥΦΩΝ ΑΣ ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ : 29-26 (ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ)

27/1/2016

ΑΕ ΕΣΤΙΑ ΦΙΛΙΑΣ-ΘΗΣΕΑΣ ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ : 51-65 (ΓΥΝΑΙΚΕΣ)

Πολύ σημαντική νίκη που συνδυάστηκε με μια πολύ καλή εμφάνιση (την καλύτερη φετινή) απέναντι σε μια ομάδα που μέχρι πριν το παιχνίδι είμασταν μαζί στην πρώτη θέση. Είναι η τρίτη φορά φέτος που αντιμετωπίζουμε την Εστία και είναι η τρίτη φορά που την κερδίζουμε.

Από το πρώτο λεπτό είμασταν μπροστά στο σκορ και μόνο μία φρά για μερικά δευτερόλεπτα στο τρίτο δεκάλεπτο βρεθήκαμε πίσω στο σκορ 37-36.Η Εστία έπαιξε στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού ζώνη στην άμυνα και στην επίθεση στηρίχθηκε πολύ στο πειφερειακό σουτ και πήγε πολύ στις επαφές για να κερδίζει φάουλ. Εμείς από την άλλη μεριά παίξαμε πιεστικά στην άμυνα, βγάλαμε πολύ ενέργεια σε όλο το παιχνίδι, κυκλοφορήσαμε καλά την μπάλα, βγάλαμε αμαρκάριστα σουτ, τρέξαμε όπου χρειάστηκε και βάλαμε πολλές φορές σωστά την μπάλα μέσα στο καλάθι, εκεί που οι ψηλές μας σε πολύ καλή κατάσταση τελέιωσαν τις περισσότερες φάσεις.

Η σημερινή νίκη μας δίνει μεγάλο πλεονέκτημα για τη συνέχεια, όμως θα πρέπει να μείνουμε προσγειωμένοι, υπάρχουν ακόμη 9 παιχνίδια που κρύβουν δυσκολίες και θα πρέπει από αύριο να ξεχάσουμε το σημερινό παιχνίδι να συνεχίσουμε την καλή δουλειά βλέποντας ένα ένα τα παιχνίδια έτσι ώστε να πετύχουμε το στόχο μας που δεν είναι άλλος από την άνοδο στην Α΄ κατηγορία.

Συγχαρητήρια σε όλους, παίκτριες και προπονητή για τη μεγάλη νίκη και την πολύ σπουδαία εμφάνιση!!!

24/1/2016

ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ – ΓΣ ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ : 26-69 (ΠΑΙΔΙΚΟ)

23/1/2016

ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ – ΓΣ ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ : 40-60 (ΕΦΗΒΙΚΟ)

22/1/2016

ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΣ ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ : 48-53 (ΑΝΤΡΕΣ)

Δύσκολη νίκη σε ένα γήπεδο "ακατάλληλο" από όλες τις πλευρές. Κρύο, πολύ περισσότερο από την εξωτερική ατμόσφαιρα, τερέν πολύ σκληρό με τις γραμμές στα όρια των κερκίδων.

Παρ΄όλα αυτά με την εμφάνισή μας καταφέραμε και κάναμε το παιχνίδι ντέρμπυ και "κλέψαμε" στο τέλος τη νίκη. Στα δύο πρώτα δεκάλεπτα ελέγχαμε το παιχνίδι χωρίς να εμπνέουμε καμία σιγουριά για τη συνέχεια. Επιμέναμε για άλλη μια φορά στο περιφερειακό σουτ που όμως δε μας έβγαινε και με κάποιες ατομικές προσπάθειες είμασταν μπροστά στο σκορ 16-23. Στο τρίτο δεκάλεπτο για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ξεχάσαμε να μπούμε στο γήπεδο. Η άμυνά μας παρουσίασε "ρωγμές" και όποιος ήθελε έμπαινε και σκόραρε, ενώ στην επίθεση "σπάσαμε" τα καλάθια και συναγωνιζόμασταν ποιος θα κάνει τα περισσότερα λάθη με αποτέλεσμα τα παιδιά του Εθνικού να βρουν την ευκαιρία και να κάνουν ένα σερί 18-0 κλείνοντας τελικά το δεκάλεπτο 40-28. Στο τέταρτο δεκάλεπτο αποφασίσαμε να μπούμε πολύ δυνατά, κλείσαμε τους χώρους στην άμυνα, πήραμε τα ριμπάουντ, τρέξαμε στον αιφνιδιασμό, βρήκαμε κι άλλους τρόπους να προσεγγίσουμε το καλάθι εκτός από το μακρινό σουτ και έτσι φτάσαμε στη νίκη κάνοντας ένα 25-8.

Η ομάδα πρέπει να βρει τι φταίει γι αυτή την εικόνα και να συνέλθει γρήγορα έτσι ώστε να παρουσιαστεί πανέτοιμη για τη συνέχεια.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την μεγάλη ανατροπή και τη νίκη στο τελευταίο καμμάτι του παιχνιδιού!

20/1/2016

ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ – ΕΥΝΙΚΟΣ ΓΑΣ : 55-40 (ΓΥΝΑΙΚΕΣ)

Σημαντική νίκη για την ομάδα μας σε ένα παγωμένο γήπεδο που ήρθε σχετικά εύκολα παρ' όλο που η εμφάνιση δεν ικανοποίησε απόλυτα.

Το παιχνίδι είχε δύο πρόσωπα. Στο πρώτο ημίχρονο μόλις η ομάδα ζεστάθηκε λίγο, έτρεξε, έβγαλε ενέργεια, πίεσε χωρίς η ομάδα του Εύνικου να μπορεί να αντιδράσει. Έτσι ήρθε φυσιολογικά το αποτέλεσμα στο πρώτο ημίχρονο (35-20). Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Εύνικος προσπάθησε να πιέσει κι εμείς δεν εκμεταλευτήκαμε τους κενούς χώρους που δημιουργήθηκαν, δεν διαβάζαμε καλά το παιχνίδι και όσο περνούσε η ώρα επαναπαυόμαστε με τη διαφορά που δεν έπεσε κάτω από τους 9 πόντους σε κανένα σημείο του παιχνιδιού. Κάπως έτσι πήγαμε μέχρι το τέλος παίρνοντας φυσιολογικά τη νίκη.

Αξίζει να αναφερθούμε και στην εξέδρα που σε όλο το παιχνίδι συμπαραστάθηκε στην ομάδα και ήταν αυτό που ζέστανε την ατμόσφαιρα σε αυτό το παγωμένο βράδυ!!!

16/1/2016

ΕΣΚΔ Ν. ΙΩΝΙΑΣ ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ : 50-27 (ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ)

ΑΟΚ ΧΑΛΑΝΔΡΙ ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ : 42-78 (ΕΦΗΒΙΚΟ)

ΑΟΚ ΧΑΛΑΝΔΡΙ ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ : 63-56 (ΠΑΙΔΙΚΟ)

15/1/2016

ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ – ΑΟ. ΤΡΙΦΥΛΛΙΑΚΟΣ ΠΟΛ. : 69-71 (ΑΝΤΡΕΣ)

Δύσκολο βράδυ … Βράδυ που φέρνει στο μυαλό περσινές μνήμες!!!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις. Μπήκαμε δυνατά από το πρώτο λεπτό, πιέσαμε στην άμυνα, έλέγχαμε απόλυτα το ρυθμό και όλα έδειχναν ότι θα είναι ένα εύκολο βράδυ για την ομάδα μας. Όλα αυτά μέχρι το 25ο λεπτό. Το σκορ σε αυτό το σημείο ήταν 49-31. Εκεί άλλαξαν όλα. Η αντίπαλη ομάδα έσφιξε την άμυνά της, έκλεισε τους διαδρόμους προς το καλάθι, έβγαλε ενέργεια στο παρκέ κυνήγησε μπάλες, πήρε ριμπάουντ και έδειχνε αποφασισμένη να "ματώσει" προκειμένου να γυρίσει το παιχνίδι. Από την άλλη μεριά εμείς κάναμε βιαστικές επιθέσεις, επιχειρήσαμε μονοδιάστατα με μακρινά σουτ να συντηρήσουμε τη διαφορά, δεν μπήκαμε μέσα στο καλάθι, δρν κυνηγήσαμε τις επαφές, χάσαμε κατά κράτος τη μάχη κάτω από τα δύο καλάθια, κι όσο πέρναγε ο χρόνος άρχισε να φαίνεται η κούραση με αποτέλασμα να χαλαρώσουμε στην άμυνα προσφέροντας αρκετά επιθετικά ριμπάουντ που μεταφράστηκαν σε γκολ-φάουλ. Παρά τις αλλαγές στην πεντάδα δεν βρέθηκε κανείς να δώσει την ενέργεια που χρειαζόταν και να τραβήξει και τους υπόλοιπους, και όσο δεν έμπαιναν τα σουτ τόσο η ομάδα γινόταν νευρική, ασχολιόταν με τους διαιτητές και φαινόταν ότι έιναι εκτός αγώνα. το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 6 πόντος διαφορά όμως το κακό είχε γίνει. Είχε αλλάξει η ψυχολογία. Ο Τριφυλλιακός πίστεψε ότι μπορεί να κερδίσει ενώ εμείς φαινόταν ότι δεν μπορούσαμε να αλλάξουμε κάτι στη ροή του παιχνιδιού.

Επί της ουσίας εμάς αυτή η ήττα μας επηρεάζει κυρίως ψυχολογικά. Είμαστε μέσα στους στόχους μας και από μας εξαρτάται αποκλειστικά η συνέχεια. Πρέπει να γυρίσουμε το διακόπτη αμέσως, δεν υπάρχει χρόνος για "μνημόσυνα". Αυτή η ήττα πρέπει να μας πεισμώσει, να βάλουμε το κεφάλι κάτω, να διορθώσουμε τα λάθη μας και να παρουσιαστούμε πανέτοιμοι στο επόμενο παιχνίδι στη δύσκολη έδρα του Εθνικού.

Έχουμε εμπιστοσύνη στην ομάδα μας και πιστεύουμε ότι εμείς θα είμαστε αυτοί που θα πανηγυρίσουμε στο τέλος!!!

13/1/2016

ΑΟΝΝΝΕ ΑΜΑΖΟΝΕΣ ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ : 26-63 (ΓΥΝΑΙΚΕΣ)

Τέλος πρώτου γύρου με μια εύκολη νίκη για την ομάδα μας μετά από ένα μήνα αγωνιστικής απραξίας. Παρ΄όλο που το παιγνίδι δεν αντέχει σε καμία κριτική, μας βοήθησε να βρεθούμε ομαλά σε ρυθμούς αγώνα, κάτι που πρέπει να γίνει πολύ γρήγορα αφού μας περιμένουν δύο πολύ δύσκολα παιγνίδια ξεκινώντας από αυτό της επόμενης Τετάρτης με τον Εύνικο.

Συγχαρητήρια και καλή χρονιά σε όλους !!!

10/1/2016

ΑΚΑΔΗΜΙΑ 2008 ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ : 24-65 (ΑΝΤΡΕΣ)

Αναμενόμενη νίκη για την ομάδα μας απέναντι σε μια πολύ αδύνατη ομάδα. Ο προπονητής είχε την ευκαιρία να δώσει αρκετό χρόνο συμμετοχής σε όλα τα παιδιά και να τσεκάρει σε τι κατάσταση βρίσκονται μετά τη διακοπή των Χριστουγέννων. Μελανό σημείο από το σημερινό παιγνίδι ο τραυματισμός του Αλέξανδρου στο πρόσωπο. Ελπίζουμε να μην είναι κάτι σοβαρό και του ευχόμαστε περαστικά!!!