Νίκη με 2 πρόσωπα

ΔΙΑΣ ΧΑΪΔΑΡΙΟΥ – ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ : 50-54

Δύσκολη νίκη για την ομάδα μας απέναντι σε μια πολύ μαχητική ομάδα όπως είναι ο Δίας. Σήμερα παρουσιαστήκαμε στο γήπεδο με δύο πρόσωπα. Ένα πολύ κακό, αυτό του πρώτου ημιχρόνου και ένα πολύ αποφασιστικό, κυρίως στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ξεκινήσαμε πολύ νευρικά το παιχνίδι, χωρίς ρυθμό με εκνευριστική αστοχία στις βολές, τέσσερα χαμένα λέι απ στο πρώτο δεκάλεπτο χωρίς συγκέντρωση. Επιμέναμε πολύ στο μακρινό σουτ όπου ήμασταν πολύ άστοχοι, χάσαμε σχεδόν όλες τις διεκδικούμενες μπάλες μέσα στην ρακέτα και γενικά δείχναμε μια εικόνα ότι ήμασταν "αλλού". Στο δεύτερο ημίχρονο παρουσιάστηκε μια άλλη ομάδα στο γήπεδο, πιο αποφασισμένη και συγκεντρωμένη. 3,5΄ πριν το τέλος του 3ου δεκαλέπτου ήμασταν 6 πόντους μπροστά (26-32) και εκεί που όλα έδειχναν ότι ελέγχαμε το παιχνίδι δεχτήκαμε ένα σερί 16-3 διαμορφώνοντας το σκορ σε 42-35. Στο τέταρτο δεκάλεπτο βγάλαμε πολύ ενέργεια, ελέγξαμε τα ριμπάουντ, παίξαμε πολύ καλή και πιεστική άμυνα, βάλαμε κρίσιμα σουτ τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο 8-19.

Με νίκη στο επόμενο παιχνίδι με τον Εύνικο θα πανηγυρίσουμε όλοι μαζί την άνοδο της ομάδας μας στη Β΄κατηγορία.

Δεκάλεπτα: 10-11,  23-19,  42-35,  50-54